Ndihmė

Kėshilla pėr regjistrimin e biznesit

Regjistrimi

Nga 13 Mars 2003, nė Agjensionin e Regjistrimit tė Bizneseve nė
Kosovė (ARBK) ka filluar tė bėhet aplikimi pėr regjistrimin e Shoqėrive
Aksionare, Shoqėrive me Pėrgjegjėsi tė Kufizuar ose Ortakėrive tė
Kufizuara, duke i shfrytėzuar formularėt pėrkatės.

Sipas nenit 26.2 tė Rregullores sė UNMIK-ut nr. 2001/6 kapitali themelor
pėr Shoqėritė Aksionare duhet tė jetė sė paku 25,000 Euro, ndėrsa
kapitali themelor pėr Shoqėritė me Pėrgjegjėsi tė Kufizuar duhet tė jetė
sė paku 2,500 Euro.

Nė bazė tė nenit 28. tė UA 2002/22, Shoqėria Aksionare, Shoqėria me
Pėrgjegjėsi tė Kufizuar ose Ortakėria e Kufizuar do tė konsiderohen si
entitete legale nė ditėn e regjistrimit, e cila merret si dita kur
aplikacioni pranohet pėr regjistrim.

Kjo ditė e regjistrimit mund tė jetė disa pas ditės sė dorėzimit tė
aplikacionit e cila sipas nenit 10.4 ėshtė dita nė tė cilėn aplikacioni
ėshtė pranuar. Para se tė konfirmohet regjistrimi i entitetit legal nuk
mund tė fillohet me punėn. Pėrpos pėrjashtimeve tė cilat janė cekur nė
nenin 20 tė UA 2002/22, emri i biznesit duhet tė jetė unik dhe ai duhet
ta ketė prapashtesėn e cila i pėrgjigjet tipit tė biznesit.

Nuk jeni i regjistruar?

Mos prisni, regjistrohuni dhe prezentoni kompanin apo biznesin tuaj.

SHA (Shoqėria aksionare)

 1. Nėse emri ėshtė nė gjuhėn shqipe,duhet tė pėrfundoi me Shoqėri aksionare ose SH. A.
 2. Nėse emri ėshtė nė gjuhėn shqipe,duhet tė pėrfundoi me Shoqėri aksionare ose SH. A.
 3. Nėse emri ėshtė nė gjuhėn serbe, duhet tė pėrfundoi me Deoniēarsko drushtvo ose D.D.

SHPK (Shoqėritė me pėrgjegjėsi tė kufizuar)

 1. Nėse emri ėshtė nė gjuhėn Shqipe, duhet tė pėrfundoi me Shoqėria me pėrgjegjėsi tė kufizuar ose SH.P.K.
 2. Nėse emri ėshtė nė gjuhen Angleze, duhet tė pėrfundoi me Limited Liabilty Company ose L.L.C.
 3. Nėse emri ėshtė nė gjuhėn serbe, duhet tė pėrfundoi me Drustvo sa Neogranicenim Odgovornoscu ose D.O.O.

OK (Ortakėria e kufizuar)

 1. Nėse emri ėshtė nė gjuhėn Shqipe, duhet tė pėrfundoi me Ortakėri e kufizuar ose O.K.
 2. Nėse emri ėshtė nė gjuhėn angleze, duhet tė pėrfundoi me Limited Partnership ose L.P.
 3. Nėse emri ėshtė nė gjuhėn serbe, duhet tė pėrfundoi me Ograniceno Partnerstvo ose O.P.

Ndryshimet

Pėr ēfarėdo ndryshimi tė biznesit tė regjistruar duhet tė njoftohet Zyra e
Regjistrimit . Kjo bėhet duke shfrytėzuar formularėt pėrkatės dhe duhet
bėrė nė njė afat kohor prej 5 dite pune prej ditės sė ndryshimit. Ēfarėdo ndryshimi nė emrat ose adresat e drejtorėve ose personave tė
autorizuar, tė cilėt janė tė autorizuar ta pėrfaqėsojnė korporatėn, duhet
tė lajmėrohet nė Zyrė tė regjistrimit. Kjo duhet bėrė brenda 14 dite
pune prej ditės sė ndryshimit. Kur kemi tė bėjmė me ndryshimet, tė cilat
lajmėrohen nė Zyre tė Regjistrimit, tė gjitha rubrikat relevante nė
formular duhet tė plotėsohen.

Sipas nenit 33 tė UA 2002/22, tė gjitha Shoqėritė me Pėrgjegjėsi tė
Kufizuara dhe Shoqėritė Aksionare duhet tė dorėzojnė ne ARBK ose
raportin vjetor ose pasqyrėn financiare tė pėrgatitur sipas nenit 4 ose 5
tė Rregullores sė UNMIK-ut 2001/30 mbi themelimin e Bordit Kosovar
pėr Standardet e Raportimit Financiar si dhe Regjimit Financiar tė
Ndėrmarrjeve Afariste si dhe duhet tė pėrmbajė informatat tė cilat
kėrkohen nė nenin 33.1 tė UA 2002/2.

Llojet e bizneseve

Agjencioni i Regjistrimit e Bizneseve nė Kosovarė (ARBK) bėn regjistrimin e tė gjitha
bizneseve tė poshtė shėnuara:

 1. Biznese Individuale,
 2. Ortakėri tė pėrgjithshme,
 3. Ortakėri tė kufizuar,
 4. Shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar,
 5. Shoqėri aksionare,
 6. Kompani tė huaj,
 7. Ndėrmarrje shoqėrore,
 8. Ndėrmarrje publike,
 9. Kooperativa bujqėsore,
 10. Ndėrmarrje tė tjera nėn juridiksionin e AKM-sė

Formularėt

Pėr tė mundėsuar regjistrimin e bizneseve, ARBK pėrdorė kėto forma tė aplikimit:

FORMULARI A

Fletėparaqitja pėr regjistrimin fillestar si dhe pėr ndryshimin nė Shoqėritė Aksionare, Shoqėritė me Pėrgjegjėsi tė Kufizuar ose Kompani e huaj

 1. Marrėveshja pėr pėrfshirje,
 2. Statuti,
 3. Kontrata pėr qiranė (kompanitė e huaja),
 4. Leja e njoftimit ose pasaporta,
 5. Taksa e paguar nė llogari tė Zyrės sė regjistrimit.


FORMULARI B

Fletėparaqitja pėr regjistrimin e biznesit individual apo ortakėri

 1. Kontrata pėr qiranė- kur themeluesi nuk posedon pronė apo ėshtė qytetar jo rezident i Kosovės
 2. Leja e njoftimit apo pasaporta,
 3. Pagesa e taksės pėr regjistrim nė vlerė prej 5 euro nė dobi tė Zyrės sė Regjistrimit.

Pėr Ri-regjistrim aplikuesi duhet pasur edhe certifikatėn (origjinalin) pėr
regjistrimin e pėrkohshėm tė biznesit; Rregullorja e UNMIK-it nr. 2000/8.


FORMULARI C

Fletėparaqitja pėr rezervimin e emrit tregtar.

 1. Marrėveshja pėr shfrytėzimin e Emrit tregtar,
 2. Leja e njoftimit ose pasaporta,
 3. Pagesa nė vlerė prej 5 euro nė dobi tė Zyrės sė Regjistrimit.


FORMULARI D

Fletėparaqitje pėr shuarjen e biznesit:Certifikata e regjistrimit tė biznesit (origjinali),

 1. Certifikata pėr pėrmbushjen e obligimeve tatimore ndaj Autoritetit Qendror Fiskal,
 2. Lejen e njoftimit ose pasaportėn,
 3. Taksa e paguar nė vlerė prej 10 euro.


FORMULARI K0

Fletėparaqitja pėr regjistrimin e Kooperativės Bujqėsore

 1. Statuti
 2. Vendimi pėr emėrimin e drejtorit
 3. Pagesa 20 euro
 4. Fleta poseduese


Nėse keni ndonjė pyetje tjetėr dhe keni nevoj pėr mė shumė ndihmė,
atėherė ju lutemi na kontaktoni